Jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza dla domu

Jeśli jesteś na rynku oczyszczacza powietrza, to jest to świetna decyzja. Urządzenia te mogą znacznie zmniejszyć ilość alergenów i zanieczyszczeń w Twoim domu, zwłaszcza jeśli masz alergie lub astmę. W tym artykule podamy Ci wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza dla swoich potrzeb. Wyjaśnimy, czym różni się oczyszczacz powietrza od nawilżacza lub filtra, a także przyjrzymy się niektórym wspólnym cechom dostępnym w większości modeli. Oczyszczacz powietrza jest podobny do nawilżacza, ale ma kilka kluczowych różnic. Oczyszczacz powietrza działa poprzez odfiltrowanie cząsteczek z powietrza przy użyciu połączenia filtrów i technologii jonowej (na przykład ozonu). Nawilżacz zasadniczo dodaje wilgoci do powietrza za pomocą gorącej pary wodnej; może jednak być również używany jako urządzenie pomocnicze do usuwania zanieczyszczeń oprócz dodawania wilgoci.

Filtry i technologia oczyszczania

Oczyszczacze powietrza wykorzystują różne filtry do wychwytywania pyłów, kurzu i innych cząstek z powietrza. Zazwyczaj są one wyposażone w kombinację filtrów HEPA (wysokowydajne filtry powietrza) i ULPA (filtry powietrza o bardzo niskiej zawartości cząstek stałych). Typ filtra jest ważnym czynnikiem przy określaniu, jaki oczyszczacz powietrza należy kupić. Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA jest najbardziej skuteczny w walce z alergenami, w tym pyłkami i sierścią zwierząt domowych. Filtry ULPA są mniej skuteczne w usuwaniu mniejszych cząstek i są stosowane głównie do zatrzymywania większych cząstek kurzu i dymu (takich jak cząstki węgla z pieca opalanego drewnem lub kominka).

Wiele oczyszczaczy powietrza posiada również filtry z węglem aktywnym, które doskonale zatrzymują zapachy i pomagają w nawilżaniu powietrza. Niektóre oczyszczacze są również wyposażone w technologię węglową UV, która wykorzystuje światło ultrafioletowe do niszczenia mikroorganizmów, takich jak pleśń i bakterie na filtrze. Inne technologie oczyszczania to jonowa, UV i ozonowa. Oczyszczacze jonowe czasami posiadają również lampy UV lub filtr węglowy. Oczyszczacze ozonowe są skuteczne w usuwaniu zapachów, ale czasami nie są zalecane do stosowania w domach z dziećmi lub alergikami. Oczyszczacze UV wykorzystują światło ultrafioletowe do sterylizacji powietrza, zabijając mikroorganizmy i redukując zapachy. UV jest skuteczny, ale wymaga bardzo wysokiego poziomu światła, aby był skuteczny. Może to być czasami drażniące dla niektórych osób.

Rozmiar i umiejscowienie oczyszczacza powietrza

Oczyszczacze powietrza są dostępne w wielu kształtach i rozmiarach, dlatego przed dokonaniem zakupu musisz rozważyć, gdzie umieścisz swój oczyszczacz. Jeśli kupujesz samodzielny oczyszczacz, musisz upewnić się, że zmieści się on w przestrzeni, w której chcesz go umieścić. Jeśli kupujesz oczyszczacz powietrza jako część systemu HEPA, będziesz musiał upewnić się, że zmieści się on w przestrzeni, w której planujesz używać systemu. System HEPA będzie nieco większy niż samodzielny oczyszczacz, ponieważ będzie zawierał filtr HEPA, wentylator i przewody.

Niektóre oczyszczacze są przeznaczone do umieszczenia w centralnym miejscu i będą miały długi system kanałów do zasysania powietrza i przepychania go przez filtr HEPA przed wypuszczeniem go z powrotem do pomieszczenia. Inne modele są przeznaczone do umieszczenia w rogu lub na stole w pobliżu miejsca, gdzie powietrze musi być poprawione (takie jak pokój dziecka lub łóżko zwierzęcia). Urządzenia te są zazwyczaj mniejsze i nie posiadają przewodów, które mogą być uciążliwe dla osób, które chcą, aby ich oczyszczacz był poza zasięgiem wzroku.